Tisk

Týden (po předběžné domluvě).

Jsou ještě některé tiskárny, kam musíte přinést hotové filmy. Jejich osvit z eps souborů musíte zadat v nějakém dtp studiu nebo jiné tiskárně. Většina běžných tiskáren dovede zpracovat eps soubory, provést osvit a tisk, zejména pokud tiskneme technologií CMYK. Je však již řada tiskáren, které jsou běžně schopny převzít ocd soubor a zařídit vše potřebné. To je samozřejmě nejpohodlnější.

Pokud si netroufáte zařizovat jednotlivé etapy sami, tak se podívejte na loňské mapy kdo je tiskl a zjistěte si tam podmínky. Reklamy a kontakty jsou v časopise OB a na dalších tiskovinách a v samostatné kapitole 12 této příručky.

Obvykle skutečně stačí dodat tiskárně e-mailem nebo na CD či ZIP disketě soubor ocd a faxem objednávku a tiskárna vám do týdne předá hotové mapy a fakturu. Slušná tiskárna si obvykle vyžádá i zkušební tisk z počítače. Stačí černobílý poslaný faxem, jde jen o to, aby tiskaři bylo na první pohled jasné, zda ze stroje leze mapa úplná. Používáte-li exotické fonty , tak pošlete i ty a upozorněte na to.

Počítejte s nutností formální objednávky, a nespoléhejte příliš na známosti. Tiskař není váš otrok a ani za peníze nemusí být ochoten hasit v noci na neděli co jste zaspali v březnu.

Objednávka by měla vedle úředních náležitostí obsahovat: