Uzavření

Tímto apeluji spíše na objednavatele mapy, než na mapaře samotné. V zájmu budoucích dobrých vztahů co nejdříve vyrovnejte všechny pohledávky. Zaplaťte tiskárně i mapařům co jim patří, mapařům přidejte autorské výtisky (hodí se tak 10 na osobu), potěší i poděkování a pochvala.

Určitý počet výtisků (nyní je to 6) a vyplněný formulář Evidenční list je třeba odeslat na svaz OB (nyní Milan Borovička), do archivu map. Vzor evidenčního listu je v Směrnicích pro tvorbu a evidenci map ČSOB, ČSOB Praha 1997. Adresy jsou v samostatné kapitole.

Hodí se věnovat mapy i obecnímu úřadu, ochranářům, hajnému, babce s roštím. Z vrcholových závodů se mapy někdy dávají jako příloha k časopisu. Možná budete chtít ukázat mapu i s komentářem na Internetu...

Každý pečlivý mapař si vlastní mapy zakládá do různě výpravných alb a sbírek, zaznamenává k nim časovou náročnost mapování a kreslení, poznamenává si chyby a poučení pro příště. Z piety schovává lesní originál, podkladovou mapu a cizojazyčné bumážky a beštétygungy. To je jen jeho věc.

Co by však neměl podcenit, je odpovědná úschova dat. Výsledný ocd soubor je třeba srozumitelně pojmenovat a uložit nejen na pevný disk počítače, ale přinejmenším ještě spakovat na diskety, na ZIP, vypálit na CD. Tato media uložit na bezpečná místa, pokud možno navzájem různá, aby jeden zloděj či požár nevzal vše najednou. Záleží na smlouvě s objednavatelem, zda se mu předávají jen vytištěné mapy, nebo i data. Rozumný objednavatel data určitě chce a uloží si je k rodinným šperkům.