Papír

  1. Gramáž
  2. Barva, plnění, struktura
  3. Syntetické papíry

Druh a kvalitativní vlastnosti papíru mají nejen podstatný vliv na kvalitu tisku, ale vytištěná mapa si nese užitné vlastnosti papíru na kterém je vytištěna. Ty tedy mají podstatný vliv i na její využitelnost v terénních podmínkách.

U papírů rozlišujeme následující charakteristiky:

Gramáž

Gramáž je hmotnost čtverečního metru papíru v gramech.

Novinový papír 48,8 g/m2
Běžné knihy 60 - 80 g/m2
Ofsetové papíry 30 - 149 g/m2
Polokartony 150 - 249 g/m2
Kartony od 250 g/m2 výše

Běžně se pro tisk map pro OB používají papíry s gramáží 115 - 135 g/m2.

nahoru 

Barva, plnění, struktura

Kvalita papíru má přímý vliv na výsledný dojem. Pro mapy potřebujeme papír jasně bílý, hladký (ale ne lesklý) a odolný vůči mechanickému namáhání a vodě.

Barva: Recyklované a dřevité nebělené vláknité papíry jsou používány spíše na méně kvalitní a méně náročné tisky, určitě ne pro mapy. Většina papírů je bělena, obvykle chlórem, v poslední době se zavádí bezchlórové bělení.

Plnění: Papír bez klihu je savý a ve vlhku se rozpadne. Papír kvalitně klížený vydrží běžné mechanické namáhání.

Struktura: Na vláknitou strukturu bývá nanesena hladká křídová vrstva - papír natíraný. Několikrát natíraný křídový papír je sice pěkně hladký a bílý, ale jeho lesklý povrch odráží světlo a to zejména při bodovém osvětlení snižuje čitelnost, silnější vrstva křídy se při ohybu láme a za vlhka odlučuje. Natírané papíry se v papírnách upravují na dva základní typy - lesklé a matné, pro mapy jsou vhodnější matné.

Běžně se pro tisk map pro OB používají oboustranně natírané matné papíry. Osvědčené jsou např. Magnomatt a G-print.

nahoru 

Syntetické papíry

Některé papíry pro použití v extrémních podmínkách jsou vyrobeny ze syntetických vláken. Některé z nich jsou jen odolné proti vlhkosti, jiné jsou navíc odolné proti mechanickému namáhání. Rukou je nelze roztrhnout. Vlastně to ani není papír v pravém slova smyslu, ale strukturovaná syntetická bílá fólie, připomínající papír.

Tisknout se může běžnými ofsetovými barvami, po zaschnutí jsou téměř nerozpustné ve vodě. Lepší výsledky jsou však se speciálními barvami, které na syntetice lépe drží. Takovéto mapy jsou velmi trvanlivé a odolné. Při pádu do bažiny stačí mapu vymáchat v potoce a je jako nová.

Nevýhodou těchto materiálů je jejich vysoká cena, až desetinásobná ve srovnání s klasickým papírem. Nejznámější značky jsou Syntosil, Artosil, Pretex, Tyvek, Polyart. Proto se s nimi setkáme jen na prestižních vrcholových světových závodech (a to ještě zdaleka ne na všech, MS veteránů v N.Boru 1998 bylo tištěno na Polyart) a v těch zemích, kde orienťáci asi nemají příliš hluboko do kapsy. Běžně jsou na syntetický papír (Syntosil, Artosil) tištěny švýcarské OB mapy. Je tam ale také zvykem, že se za každou mapu tvrdě platí, a to i při tréninku v oddílech.

nahoru